Mistrovské dílo s respektem k materiálu a řemeslu

Místo konání:

Liebiegův palác Mapa

Datum konání:

ZAČÁTEK:  
KONEC:       

Anotace

Sklářské studio Ladislav Ševčík Bohemia Crystal se svojí tvorbou zaměřuje na bohaté broušení a rytí českého křišťálu v exkluzivní vysoké řemeslné kvalitě ručního zpracování. Přesnost a geometrie, objevující se v každém detailu zpracování jejich výrobků, je jedinečná a unikátní.

Ševčíkovi se soustřeďují se na tvorbu bohatého brusu a touto výrobou se snaží pokračovat v odkazu svých předchůdců. Vytvářejí nové dekory, používají inovativní technické prvky, prohlubují ruční řemeslnou hodnotu a svým typickým rukopisem tak představují bohatě broušený český křišťál v tom nejlepším světle a lesku celému světu.

Tvorbu založili výhradně na ruční práci, zručnosti a citu. Výrobky dokáží na první pohled upoutat svou hloubkou brusu, kombinovanou s jemností matových detailů a vysokým leskem hlavních řezů. Právě hloubka brusu sebou nese velké riziko probroušení síly skleněného pláště výrobku, kde často zbývá jen několik milimetrů materiálu. Hluboké lesklé dominantní řezy v kombinaci s jemnými matovými prvky vytvářejí charakteristický rys jejich bohatého brusu na českém křišťálu. Brusič musí vnímat a být schopen propojit broušený dekor s tvarem výrobku. Musí vědět, které broušené linie mají být hlubší, které jemnější a které úhly ostřejší, aby se světlo na povrchu skleněného výrobku nejkrásněji třpytilo a rozehrálo plnou škálu barevného spektra.

Rytiny, obrazy ve skle, nejsou malované štětcem a barvou, ale jsou vytvářené uměleckými mistry rytci. Přesným, důmyslným a promyšleným odebíráním křišťálového skla, za pomoci drobných kotoučků, vytváří mistr rytec sochu, obraz ve skle. Jeho výrazem barevnosti a plastičnosti je pouze hra se světlem a stíny, které vznikají cíleným odebíráním materiálu a strukturou povrchu rytiny. Takto, krok za krokem vznikají ve sklářském ateliéru Ladislav Ševčík Bohemia Crystal ta nejprecizněji zpracovaná křišťálová díla.

Výstava rytého a broušeného skla je členěna do tří místností. První z nich prezentuje práci v železnobrodské dílně rodiny Ševčíků a vývoj, kterým zde sklo projde od úplně prosté nádoby až po mistrovský, bohatě broušený kus. V druhé místnosti se diváci mohou detailně zaměřit na broušené sklo. Kamera jim umožní prozkoumat jednotlivé prvky uměleckého díla a díky projekci těchto detailů se budou moci na chvíli stát i součástí díla samotného. Třetí místnosti pak ukazuje finální umělecká díla, která z rodinné firmy v Železném Brodu putují zákazníkům do celého světa.