Komentovaná prohlídka LASVIT: Otisk přírody a imaginace

Místo konání:

Linserka, Resslova 271/6, Liberec Mapa

Datum konání:

ZAČÁTEK:  
KONEC:       

Anotace

Setkejte s Leonem Jakimičem a dalšími lidmi z vedení společnosti Lasvit. Zaposlouchejte se do příběhu Lasvitu, dovíte se zajímavé informace nejen k instalaci Herbarium.

Během letošního Týdne v Křišťálovém údolí představí Lasvit kromě několika novinek z kolekcí dekorativního skla také ikonickou instalaci Herbarium.

Ve skleněných komponentech tohoto designu je zakonzervovaná divoká příroda Lužických hor skrze květiny a větvičky zalité ve skle, které v něm zanechaly svůj otisk. Když se roztavené sklo nalije na sušené květiny, byliny nebo malé větve stromů, tak ty vzápětí shoří, zanechají však po sobě ve skleněné hmotě otisk. Výsledkem je skleněný “herbář”, který si uchová svou křehkou krásu navěky.„Naším přáním je, aby si každý mohl odnést domů vzpomínku na rozkvetlou letní louku,“ říká Mária Čulenová, hlavní designérka, která vedla kreativní tým za Herbárium.

Tento jemný design je nahlédnutím do povahy skla samotného i ukázkou světa přírody na severu Čech, kde sklo po staletí vzniká. „Vždy jsem miloval tento region, jeho obyvatele, kopce, lesy a krajinu kolem.  České sklo, to je především srdce a ruce lidí, kteří mají sklářského ducha v krvi a dokáží ve skle vidět jeho krásu,“ říká prezident a zakladatel společnosti LASVIT Leon Jakimič.

Herbarium patří do segmentu zakázkových instalací. Komponenty tak lze uspořádat s ohledem na prostory a přání zákazníka, včetně výběru rostlin. Každý si tak může vytvořit svou unikátní skleněnou zahradu.

Přestože je Herbarium přednavrženo v devíti verzích, stále jde o jedinečný kousek do domácnosti každého klienta. Žádné dvě květiny na světě nejsou stejné, a proto každá instalace, kterou vytvoříme nyní nebo v budoucnu, bude osobitým originálem.

LASVIT je česká sklářská a designérská společnost, která se zaměřuje na světelné instalace na zakázku a kolekce svítidel, nápojového a dekorativního skla. Už od založení v roce 2007 se LASVIT drží své mise přinášet krásu a kus Česka klientům z celého světa, a tak inspirovat svět.

Zakladatel LASVITu Leon Jakimič řídí společnost s úctou ke staleté české sklářské tradici, ovšem s nadšením pro odvážný design a moderní technologie.

Do světa světla přináší LASVIT inovativní pohled a jejich instalace často umí měnit barvu, či reagovat na hudbu a pohyb. Klientům svítidla vytváří specifickou atmosféru, často i vypráví svůj vlastní příběh a jsou dělané na míru danému místu a pro konkrétního zákazníka. Ve světě se v současnosti nachází více než 2000 těchto instalací.

LASVIT spolupracuje s mnoha známými světovými designéry, ale zároveň je také odrazovým můstkem pro mladé a nadějné talenty. Pod vedením kreativního ředitele a známého českého designéra Maxima Velčovského LASVIT získal v roce 2018 prestižní cenu Milano Design Award, přezdívanou „Oscar světového designu“.

Své sídlo má od roku 2019 v Novém Boru v srdci Lužických hor. Součástí komplexu je taktéž hojně oceňovaný skleněný dům – metaforický “maják českého sklářství”.