Sklářský festival provází křišťálový drak

Letos sklářskou přehlídku nově ohlašuje mytické zvíře. Drak chrlící oheň, kterým si sám taví třpytivý ocas. K vidění je na stěně jednoho z domů v liberecké Františkovské ulici v podobě velkoformátové kruhové malby. Ta má průměr zhruba 11 metrů, její tvůrci Jiří Hořavka a Ondřej Beneš využili na 120 barevných sprejů s nimiž zabarvili téměř 100 metrů čtverečních plochy.

„Mural art je běžný nejen v zahraničí, ale i v mnoha městech České republiky. Kromě toho, že chceme, aby bylo Křišťálové údolí vidět v různých podobách a na různých místech. A právě sklo je natolik výtvarně zajímavé, že nabízí velký prostor pro fantazii tvůrců“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„Tvůrcem podle nás velmi povedeného vizuálu je liberecké studio __STROY.“ Říká ředitel projektu Křišťálové údolí David Pastva. Návštěvníci Liberce mohou draka od dubna obdivovat od dubna na zdi bývalé brusírny. „Téma draka nás nadchlo, přesně splňuje naše představy. Jsem také velmi rád, že nástěnná malba draka je realizováno ve spolupráci se společností Preciosa.“

„Hledali  jsme námět, kde rezonuje to, že sklářství je s Libereckým krajem neodmyslitelně historicky spjato a celý projekt Křišťálového údolí je i o tom, aby toto krásné řemeslo mělo budoucnost.“ říká jeden z tvůrců draka Jiří Hořavka. Napadl mě původně had, ale drak je ideální. Jde o ten oheň, který v sobě nosí. Je to jasná symbolika znovuzrození. Tak jako si tady na zdi bude tavit vlastním ohněm ocas, tak i skláři opakovaně roztavují skleněné střepy, aby z nich vznikla nová křehká krása.

A současně je to také o historii sklářského řemesla, které v Křišťálovém údolí bylo, je a chceme, aby zůstalo i v budoucnosti.“

Datum zveřejnění

12.6.2023